تفکر غربی، واژه ای درست یا غلط

تفکر غربی، واژه ای درست یا غلط؟ 

وقتی که کلمه (تفکر غربی) رو میشنوم ناخودآگاه در من حس منفی ایجاد میشه و اون موقع هست که نمی تونم ساکت بنشینم. تفکر، در تمام اقشارها، فرهنگها، کشور ها و نسل بشر جاری است و نمونه شاهد این موضوع هم اینکه، متفکرین بشر، در شرق، غرب، شمال و جنوب، تجربه های مادی و معنوی یکسانی را ارائه نموده اند. اگر خوب فکر کنیم از حافظ تا راسل ایکاف و از مولوی تا گوته و از خیام تا اپیکور راه طولانی نیست.
به نظرم بهترین صفتی که می تواند برازنده و شایسته (تفکر) باشد، (انسانی) است. من تنها (تفکر انسانی) را درک می کنم. چه غربی، چه شرقی، چه اسلامی و چه غیر اسلامی. قویاً به این باور رسیده ام که اگر واقعاً تفکر(انسانی) باشد، همه جا یک نوع و یک جنس حرف خواهد زد.
متفکران عالم خوب همدیگر را میفهمند. این طرفداران خالی از تفکر آنها هستند که دور از جان، گله وار، یکدیگر را دنبال و به هر آنچه نمیدانند و متوجه نمیشوند، چنگ و دندان نشان میدهند.
دوستی زمانی می گفت: در دنیای دیگر و زمانی دیگر، نیچه و عیسی یکدیگر را در بغل خواهند کرد و به بهشت می روند اما پیروان آن دو احتمالاً راهی جز جهنم پیدا نخواهند کرد.
تفکر را با سمت و سو و جهت های مختلف جغرافیایی نمیتوان توصیف کرد.
چنانکه سخنان پیامبران ما همچنان که برای شرق جهان بوده، برای غرب جهان نیز تجویز شده است. هیچ دینی راهنمایی های خود را در چهارچوبهای (شرق) و (غرب) محدود نکرده است. (تفکر شرقی) و (تفکر غربی) وجود ندارد، همانطور که (دین شرقی) و (دین غربی) نداریم.
آنهایی که میگویند (تفکر غربی)، حتما می بایست در طبقه بندی های خود تفکر اسلامی را نیز(تفکر جنوبی) یا (تفکر جزیره) بنامند زیرا که از جزیره ای دور در جنوب کشور برخاسته است. لطفا تکلیف را مشخص کنید..
باور کنید وقت آن رسیده که تفکر انسانی و تخصص محور رو تنها راهکار خروج از مشکلات بدانیم و یک بار هم که شده شروع کنیم عاقلانه به اینکه چه گفته می شود و نه اینکه توسط که گفته می شود دقت نماییم.

با احترام
سیاوش جعفری
مشاور ارشد کسب و کار، فروش و سیستم – مدرس دوره های آموزشی تخصصی

 

 
[hm_section border_style=”solid” bg_color=”#f9fafc” padding_top=”30″ padding_bot=”30″ border_top_width=”1″ border_color=”#636363″][hm_clients style=”dark” spacer=”90″ bg_color=”#f9fafc”][hm_client target=”_blank” name=”آپارات – siavash_jafari” logo=”6754″ url=”https://www.aparat.com/siavash_jafari”][hm_client target=”_blank” name=”تلگرام – sjafari_consulting” logo=”6755″ url=”https://t.me/sjafari_consulting”][hm_client target=”_blank” name=”شماره تماس” logo=”6747″][hm_client target=”_blank” name=”صفحه رسمی لینکدین – in/siavashjafari” logo=”6744″ url=”https://www.linkedin.com/in/siavashjafari/”][hm_client target=”_blank” name=”صفحه اینستاگرام – siavashjafari_consulting” logo=”6742″ url=”https://www.instagram.com/siavashjafari_consulting/”][hm_client target=”_blank” name=”info@siavashjafari.com” logo=”6740″][/hm_clients][/hm_section]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *