...
siavash jafari

تفکر سیستمی چیست؟

بیایید به دنبال تعاریف مختلف چندکلمه ای برای یک مفهوم جامع نباشیم. وقتی صحبت از تفکر سیستمی و فکر کردن و از طرفی چگونگی سیستمی صورت دادن آن است کار فراتر از چند تعریف ساده می باشد. اما آیا تفکر سیستمی آنقدر هم سخت و پیچیده هست که بخواهیم آن را رها کنیم؟ پاسخ به چگونگی آموختن آن بر می گردد. بی نهایت کتاب و منبع در این مورد وجود دارد که شاید با مطلاعه 20 صفحه آغازین آن یا آن را کنار گذاشته و یا تا انتها آن را ادامه داده و در پایان تنها چند تعریف کتابی دارید که بعضا هم اجرایی نمی شود، این موارد درد و دل خیلی از آموزش گیرندگان و علاقمندان این حوزه است.حال آنکه آموختن این موضوع با یک متد آموزشی صحیح، ساده و علمی می تواند نتیجه بسیار اثر بخشی داشته باشد. تفکر سیستمی تنها مربوط به سازمان، مدیران و کارشناسان نیست بلکه تفکر سیستمی امروزه نیاز هر فرد برای موفقیت و تعالی در جنبه های مختلف زندگی و کار می باشد. اینکه چگونه فکر کنیم، چگونه نگاه کنیم، با توجه به چه المانهایی، در چه زمانی و برای چه زمانی فکر کرده و تصمیم بگیریم بخشی از موضوعات این مبحث فوق العاده شیرین و کاربردی می باشد.

مزایای یادگیری تفکر سیستمی:

یادگیری و اجرایی تفکر سیستمی، هم در موضوعات مدیریتی، سرپرستی و یا کار در هر سطحی و هم در زندگی روزمره پیامدهای بسیار خوشی خواهد داشت. بگذارید برخی از آنها رو اشاره کنم.

 • تفکر سیستمی: شناخت الگویی صحیح برای فکر کردن به مسائل و تحلیل آنها
 • تفکر سیستمی: یافتن راهکارهایی علمی و عملی تر در مواجهه با مشکلات
 • تفکر سیستمی: دوری از تحلیل‌های جزءنگرانه‌، سطحی و نگاهی عمیق‌تر به دنیای اطراف خود.
 • تفکر سیستمی: تحلیل علمی تر و خروجی هایی اثر بخش تر
 • تفکر سیستمی: کاهش احتمال خطا در تحلیل، تصمیم گیری و سیاست‌گذاری
 • تفکر سیستمی: شناخت صحیح نقاط کلیدی و اهرمی در سیستم
 • تفکر سیستمی: دستیابی به نگرش سیستماتیک جهت رویارویی با موضوعات مختلف
تعریف سیستم و تفکر سیستمی

تعریف سیستم و تفکر سیستمی

شناخت مفهوم سیستم و تفکر سیستمی
تشریح رویداد و روند

تشریح رویداد و روند

درک تفاوتها و روش صحیح تحلیل
شناخت مرزها و افق های مختلف

شناخت مرزها و افق های مختلف

آشنایی با ابزارهای مختلف تحلیل و تصمیم گیری
بکار گیری اثر بخش تفکر سیستمی

بکار گیری اثر بخش تفکر سیستمی

در راستای دستیابی به نتایج اثر بخش

اطلاعات دوره آموزشی

مطالب ذکر شده در زیر طراحی عمومی دوره بوده و با توجه به نیاز سنجی هر سازمان و سطحهای مختلف مورد نیاز تغییر خواهد یافت.

  • دسته بندی:مدیریت، MBA
  • مدت زمان دوره:8 الی 16 ساعت
  • مدرس:سیاوش جعفری
  • مخاطبین دوره:مدیران ارشد، مدیران میانی، سرپرستان، کارشناسان
  • صدور گواهینامه:بلی
  • انیمیشن، فیلمهای کوتاه و… جهت درک بیشتر مطالب
  • آموزش فعال و مثالهای کاربردی
  • ارائه منابع مفید و کلیه فایلها در پایان دوره
  • طراحی دوره متناسب با نیاز سازمانها و شرکتها
  • نقش آفرینی و بازی های گروهی مدیریتی
  • برگزاری کارتیمی و گروهی
 • 280 شرکت کنندگان(بیش از)
  8.8 NPS Point
  1456 مشاهده این صفحه
  136 ساعات آموزشی(بیش از)
 • دوره تفکر سیستمی نیاز امروزه تمامی سازمانها فارغ از کسب و کار و حجم سازمانی می باشد. نگاه صحیح، تفکر صحیح، تحلیل صحیح، تصمیم صحیح و … در هر مقطعی و برای هر سمت سازمانی می تواند تعالی و پیشرفت فردی و سازمان را در پی داشته باشد. تفکر سیستمی پیش نیازی نداشته و به عنوان یک علم نیاز اساسی فردی و سازمانی می باشد.بسیاری از مشکلات امروز ناشی از تفکر دیروز بوده و وقت آن رسیده در کنار هم با تفکری صحیح بهره وری و آسایش فردا را رقم بزنیم. خوشحالم که در فراگیرشدن این علم در کشور، سازمانها و شرکتها مشارکتی فعال دارم.

مراحل پیاده سازی آموزشهای تخصصی درون سازمانی

 • ابتدا و قبل از همه چیز شما می بایست برای خودتان نیازهای آموزشی فردی/سازمانی را در راستای تعالی و دستیابی به اهداف کسب و کار مشخص نمایید. این یک فرآیند داخلی برای شماست اما گاهی عدم شناخت صحیح نیاز آموزشی می تواند بر روی اثر بخشی نهایی تاثیر گذار باشد. پیشنهاد می کنم بر اساس یک و یا مجموعه ای از روشهای زیر به نیاز سنجی آموزشی بپردازید:

  • درخواست نیاز از سمت مالک فرآیند برای خود و یا پرسنل زیرمجموعه خود
  • تفاضل نیازهای آموزشی فردی/سازمانی و دوره های گذرانده شده و اولیت بندی آنها
  • بررسی و تحلیل نیازهای آموزشی پروژه های بهبود سازمانی در حال و آینده
  • نیازهای آموزشی در راستای تعالی و مسیر پیشرفت پرسنلی
 • ارتباط با من در زمینه هایی که بتوانم در راستای تعالی کسب و کار شما بهبودی ایجاد نمایم بسیار باعث خوشحالی است. چه بهتر این موضوع در راستای برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای مدیران و کارشناسان سازمان شما باشد. گاهی وقتها ممکن است در زمینه سرفصلهای دوره ها و نحوه برگزاری آنها و… نیازمند پرسش و اطلاعات تکمیلی باشید، در این صورت با راههای ارتباطی معرفی شده بر روی وب سایت منتظر شما هستم.

 • تجربه من نشان داده برگزاری یک جلسه کوتاه مابین مدرس دوره و سازمان، شفافیت بیشتر نیازها، آشنایی سازمان و مدرس و بازدید مدرس از فضا و حال و هوای سازمان در نتیجه کار و ارائه یک دوره موفق می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. به همین علت پیشنهاد من در تمامی موارد برگزاری یک جلسه کوتاه آشنایی دو سویه بوده تا سازمان و مدرس یک شناخت نسبی با هم پیدا کنند. یکی از ارکان ارائه یک دوره آموزشی موفق مبحث ارتباط سازنده است، بسیار خوشحالم که این خدمت رایگان را برای بسیاری از سازمانها اجرایی نمودم زیرا به نظرم آنچه مهم است برگزاری یک دوره آموزشی اثربخش است نه تنها برگزار شدن آن.

 • بر اساس نیاز آموزشی، سرفصلهای آن، مدت زمان و نحوه اجرای دوره کاملا متفاوت است. به عنوان مثال یک دوره تفکر سیستمی به صورت کامل با همان دوره اما با نیاز آموزشی دیگری و سرفصلهای دیگری کاملا فرق دارد و به همین علت اصول آموزش ایجاب می کند که نحوه و مطالب دوره بر اساس نیاز دوره ها طراحی گردند نه بر روی عادت و سرفصلهای روتین همیشگی. این تغییر در گارگاهها، بازی ها، روشهای کارهای تیمی و … تاثیر بسیار دارد و به همین علت است که در این مرحله با درک نیاز معمولا می خواهم تصمیم گیریها بر عهده خودم باشد و اتفاق خوشایندی است که تا به امروز با امتیاز میانگین 8.7/10  رضایت مدیران و سازمانها پس از برگزاری دوره تامین شده است.

 • بهبود و اصلاح نیازمند بررسی و تحلیل رفتار گذشته است. در پایان تمامی دوره های آموزشی ارزیابی دوره توسط مدرس، تحلیل آن، ارائه نتایج و خروجیهای کسب شده به سازمان آموزش گیرنده صورت خواهد پذیرفت. عقیده دارم آموزش، یادگیری مجدد است و به دنبال این موضوع هستم که با شناسایی نقاط قوت و ضعف دوره های برگزار شده، روز به روز نتایج و اثربخشی کیفی و کمی آموزشها رو به بهبود و افزایش باشد. بسیار خوشحالم تا به امروز با کسب امتیاز میانگین 8.7/10 رضایت بسیاری از سازمانها و افراد آموزش پذیر تامین شده است.

نظرات دانش آموختگان

ضمن سپاس فراوان از شما همراهان گرامی و شرکت در ارزیابی های پایان دوره های تفکر سیستمی، به علت محدودیت قادر به ارائه تمامی نظرات شما نمی باشیم و موارد به صورت تصادفی ذکر خواهد شد.

نگین سحر آبادی
نگین سحر آبادی /کارشناس فروش
اینکه به جای اسلایدهای شلوغ و تعاریف دهن پرکن، مفاهیم را با انیمیشن و فیلم ارائه می کردید بهترین نقطه قوت دوره شما بود. بیان شیوا و ارتباط دوستانه شما نیز بسیار خوب بود.
احمد مرعشی
احمد مرعشی /کارشناس سیستمها و روشها
دوره عالی بود استاد، یکی از بهترین دوره هایی که تا به حال شرکت کردم. مطالب شما و مثالهای شما بسیار حرفه ای و مناسب بود.
علی مظفرنیا
علی مظفرنیا /سرپرست فروش
دوره خوبی بود ولی این موضوع که شرکت کنندگان سطوح مختلفی داشتند باعث شد برخی از مطالب که از نظر من تکراری بود، دوباره نیاز به مرور پیدا کند.
ساره محمدی
ساره محمدی /کارشناس ارشد فروش
دوره عالی بود مخصوصا نحوه ارائه شما و جو بسیار خوب کلاس و لی به نظرم مبحث می تواند دوره های تکمیلی زیادی داشته باشه.

 دیگر دوره های آموزشی پیشنهادی

هـوش هـیجانی
هوش هیجانی
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...
نـگرش فـرآیندی
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...
فـروش حـرفه ای
فروش حرفه ای
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...
اصـول و فـنون مـذاکره مـوفق
اصول و فنون مذاکره موفق
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...
تـوانمندسازی مـدیران و کـارشناسان
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...
تـفکر سـیستمی
تفکر سیستمی
کسب اطلاعات بیشتر با کلیک بر روی تصویر...